ZAMEL MEW-01

kotbury
Posty: 6
Rejestracja: czw cze 24, 2021 4:16 am

No i czekam...
Rzecz w tym, że produkcję bezwzględną odczytam z systemu falownika, produkcję i sprzedaż po prostu z licznika energii, ale bilanse (do czego MEW i jego apki właściwie są stworzone), zwłaszcza długoterminowe - bez możliwości wpisania wartości startowych (np u mnie MEWa podpiąłem tydzień po uruchomieniu systemu PV, a choroby wieku dzieciecego ogarnę dopiero za jakiś tydzień) zmuszają ponownie do sięgnięcia po kalkulator czyli podważa to sens montażu MEWa
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

kotbury pisze: śr lip 14, 2021 10:50 am No i czekam...
Rzecz w tym, że produkcję bezwzględną odczytam z systemu falownika, produkcję i sprzedaż po prostu z licznika energii, ale bilanse (do czego MEW i jego apki właściwie są stworzone), zwłaszcza długoterminowe - bez możliwości wpisania wartości startowych (np u mnie MEWa podpiąłem tydzień po uruchomieniu systemu PV, a choroby wieku dzieciecego ogarnę dopiero za jakiś tydzień) zmuszają ponownie do sięgnięcia po kalkulator czyli podważa to sens montażu MEWa
Co rozumiesz przez "bilanse"? MEW nie umie liczyć ile zostało energii w wirtualnym magazynie.
On pokazuje bilans arytmetyczny i wektorowy, ale to jest to samo co robi licznik dostawcy prądu. Jest podział na oba tyby bilansów, bo w zależności od dostawcy prądu, ich licznik będzie używał albo metody arytmetycznej, albo wektorowej.

MEW jest licznikiem, który ma pełnić funkcję licznika ;).

Osobiście uważam, że ustawianie wartości początkowej nie jest niczym koniecznym przy licznikach prądu (ciężko nawet znaleźć jakikolwiek licznik, który by na taki zabieg pozwalał).
Przykładowo, za rok, może dwa, Twój dostawca prądu wymieni Tobie licznik na nowy. Stan jego pomiarów będzie pewnie bliski 0 kWh. Co wtedy ma pokazywać MEW? ;)
Czemu nowy licznik od energetyki nie ma opcji ustawienia wartości początkowej? :D
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

klew pisze: śr lip 14, 2021 11:33 am Osobiście uważam, że ustawianie wartości początkowej nie jest niczym koniecznym przy licznikach prądu (ciężko nawet znaleźć jakikolwiek licznik, który by na taki zabieg pozwalał).
Przykładowo, za rok, może dwa, Twój dostawca prądu wymieni Tobie licznik na nowy. Stan jego pomiarów będzie pewnie bliski 0 kWh. Co wtedy ma pokazywać MEW? ;)
Czemu nowy licznik od energetyki nie ma opcji ustawienia wartości początkowej? :D
MEW-01 nie jest licznikiem na podstawie którego rozliczam się z kimkolwiek, więc może mieć ficzersy niedostępne w legalizowanych licznikach :)
Mnie ustawienie wartości początkowej w MEW potrzebne było do kultywowania swojego lenistwa. Jako, że mój licznik od dostawcy jest w szafce na linii ogrodzenia i nie chce mi się do niego chodzić, żeby sprawdzić co akurat pokazuje, chciałem móc sprawdzić aktualne zużycie prądu w apce ;)
Kiedy się okazało, że taka funkcjonalność będzie, ale pewnie jeszcze później niż Supla 2.4, to kupiłem LIW-01, nałożyłem na impulsator diodowy licznika czujnik z fotorezystorem i teraz mam aktualne zużycie energii na drugim liczniku, na którym mogę sobie ustawić wartość początkową :)
A MEW-01 pokazuje dalej to co pokazuje i jest OK :)
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
paco52327
Posty: 84
Rejestracja: wt kwie 02, 2019 12:57 pm

klew pisze: śr lip 14, 2021 11:33 am
kotbury pisze: śr lip 14, 2021 10:50 am No i czekam...
Rzecz w tym, że produkcję bezwzględną odczytam z systemu falownika, produkcję i sprzedaż po prostu z licznika energii, ale bilanse (do czego MEW i jego apki właściwie są stworzone), zwłaszcza długoterminowe - bez możliwości wpisania wartości startowych (np u mnie MEWa podpiąłem tydzień po uruchomieniu systemu PV, a choroby wieku dzieciecego ogarnę dopiero za jakiś tydzień) zmuszają ponownie do sięgnięcia po kalkulator czyli podważa to sens montażu MEWa
Co rozumiesz przez "bilanse"? MEW nie umie liczyć ile zostało energii w wirtualnym magazynie.
On pokazuje bilans arytmetyczny i wektorowy, ale to jest to samo co robi licznik dostawcy prądu. Jest podział na oba tyby bilansów, bo w zależności od dostawcy prądu, ich licznik będzie używał albo metody arytmetycznej, albo wektorowej.

MEW jest licznikiem, który ma pełnić funkcję licznika ;).

Osobiście uważam, że ustawianie wartości początkowej nie jest niczym koniecznym przy licznikach prądu (ciężko nawet znaleźć jakikolwiek licznik, który by na taki zabieg pozwalał).
Przykładowo, za rok, może dwa, Twój dostawca prądu wymieni Tobie licznik na nowy. Stan jego pomiarów będzie pewnie bliski 0 kWh. Co wtedy ma pokazywać MEW? ;)
Czemu nowy licznik od energetyki nie ma opcji ustawienia wartości początkowej? :D
A LIW-01 też jest licznikiem i nie wyobrażam sobie żeby nie miał takiej opcji, a ma.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Panowie, nie ma co dyskutować na ten temat. Tak funkcjonalność będzie wprowadzona.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Goral64 pisze: śr lip 14, 2021 12:03 pm A MEW-01 pokazuje dalej to co pokazuje i jest OK :)
Załóżmy, że opcja podania stanu początkowego jest dostępna.
Co powinien pokazywać MEW-01, gdy dostawca wymieni licznik na nowy i będzie liczył od 0 kWh?

PS: nie chodzi mi o przepychankowe dyskusje, tylko to jest pytanie, które niedługo sobie zadada wiele osób, gdy im licznik dostawca wymieni (a podobno w ciągu 2-3 lat ma być wymieniona większość liczników w naszym kraju).
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

I to jest celna uwaga. Wtedy będzie problem bo pojawi się szpilka w dół. Zresztą przy zmianie wartości początkowej w górę również pojawi się szpilka, ale w górę.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Mój pierwszy pomysł jest taki, aby wykresy traktowały przyrost/spadek o więcej niż X kWh jako zerowy.

Dzięki temu licznik będzie mógł pokazywać dobrą wartość, wykresy się nie rozlecą (przynajmniej te, które wiedzą jak to obsłużyć ;) ), a nawet miesięczne/okresowe zużycie będzie można pokazać pomimo "resetu" w środku miesiąca.

Pytanie tylko ile to "X" powinno wynosić. Dane zapisywane są co 10 min, więc np. różnica powyżej 100 kWh mogłaby być ignorowana. Problem by się pojawił, gdyby ktoś realnie miał odpowiedni miernik i generował obciążenie powyżej 600 kW ;)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Może warto oznaczać takie miejsca w bazie. Wtedy aplikacja precyzyjnie będzie wiedziała co z tym zrobić.
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Moim zdaniem wartość początkowa powinna tylko wpływać na wyświetlenie "aktualnego" stanu licznika. Ile MEW policzył zużycia to tyle policzył, bez względu na to jakie jest wskazanie aktualnie zainstalowanego licznika dostawcy.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”