Supla Virtual Device + WS2812b (ESPEasy na ESP8266) + NodeRED => Widoczność w Google Home!

enclude
Posty: 31
Rejestracja: sob sie 08, 2020 7:45 pm

Supla Virtual Device + WS2812b (ESPEasy na ESP8266) + NodeRED

Cześć,
dzięki wypuszczeniu brokera MQTT uznałem, że jest opcja i możliwość integracji diod WS2812b sterowanych za pomocą ESP8266 z oprogramowaniem ESPEasy.

Potrzebne będzie:
  1. ESP8266 (u mnie Wemos D1 Mini) wraz z ESPEasy
  2. Diody WS2812b w dowolnej konfiguracji (czy to 30,60,144 diod/m)
  3. uruchomiony broker MQTT - Opis konfiguracji brokera MQTT dla Supli
  4. uruchomiony Supla Virtual Device - Projekt na Githubie
  5. uruchomiony NodeRED z obsługa MQTT
Oprócz tego wymagane jest utworzenie prawidłowej ścieżki dla MQTT. Jest to w postaci:

Kod: Zaznacz cały

supla/<username>/devices/<device_ID>/channels/<channel_ID>/state/
<username> - nazwa użytkownika MQTT
<device_ID> - ID urządzenia (same cyfry)
<channel_ID> - ID kanału (same cyfry)

Wszystkie rzeczy możemy pobrać albo z panelu WWW albo z jakiegoś eksploratora MQTT dla naszego systemu operacyjnego.

Po wgraniu ESPEasy do mojego Wemosa, skonfigurowałem ESPEasy tak aby obsługiwało podłączone diody WS2812b do portu D7 (może to być dowolny inny port).

Musimy również dodać urządzenie DIMMERANDRGB do Supla Virtual Devices

Obrazek

Po tym należy zaimportować flow do NodeRED. Podaję go tutaj: https://pastebin.com/LfG12ea6

Gotowy flow w NodeRED wygląda tak:
Obrazek

Należy wyedytować to co nazwałem "INITIAL", jest tam pole flow.IP, które odpowiada za adres IP naszego kontrolera ESP8266. Zmienić też musimy klocki "MQTT in" na właściwe.

Film z działania:
https://www.youtube.com/watch?v=Z5oEx3ZFxvM

Znane błędy:
  1. Długi czas reakcji (co widać na filmiku), ale u mnie wynika to z odległości ESP8266 do mojego punktu dostępowego.
  2. Prądożerność diód WS, stąd polecam przylutować przewody bezpośrednio do Wemosa (biały - GND, czerwony - 5V/VCC [zależy od płytki]) oraz zasilać go z zewnętrznego zasilacza (ja mam 5V@3A).

Jestem otwarty na sugestie :)
Supla 💚
20 x Loratap @lukfud, 1 x SBW-02, 2 x MEW-01, 1 x SRW-01, 1 x ROW-02
SVD (+Z2M): 6 x ds18b20, 1 x E1603, 14 x LED1836G9, 5 x LED1935C3, 3 x SONOFF ZBMINI, 3 x TS0002, 2 x SONOFF SNZB-02
SD-Linux: Przeróbka MEW-01
Integracja z pompą ciepła NIBE
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”