Nowy sterownik bramy i furtki SBW-02

Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Panowie... mam takie przemyślenia, spostrzeżenia, a w sumie to chyba bardziej problem i pytanie, ale po kolei...
sbw-02.jpg
sbw-02.jpg (108.84 KiB) Przejrzano 3238 razy
Do domu po prostej mam 10 metrów, no może 12. Kogut, w którym jest SBW jest nad skrzydłem bramy na wysokości około 1,7m. Dzięki temu sygnał WiFi przy otwartej bramie nie jest szatkowany przez skrzydło, a bramę mam właśnie skrzydłową i pod kątem do drogi.
Miejsce montażu, jak wszystkim wiadomo, odwiedzane przez mrówki ;) zostało już dawno temu sprawdzone pod kątem zasięgu na module inCan z czystym ESP8266-12F na pokłądzie. Na drodze do mietka(MikroTik) moduł miał fragment choinki, okno, i dwie ściany z porothermu 25 a jedna z nich pod kątem. Na mietku 100mW i antena dookólna z zyskiem 5dBi, jednym słowem standard.
ESP8266-12F radził sobie bez problemu, nie zrywał, choć sygnał nie był na super poziomie ale było stabilne -86

Po podmianie na SBW-02 i ustawieniu w takiej pozycji jak widać, którą to doświadczalnie wybrałem jako właściwą, bo kręciłem SBW we wszystkie strony monitując siłę sygnału na dodatkowym mietku ustawionym w świetle okna. Musiałem dołożyć kolejnego cAP-a, bo za żadne skarby SBW nie chciał się podpiąć pod bazowego mietka :? Obecnie sygnał pływa -80 do -86 gdzie jedyną przeszkodą jest okno i fragment iglaka, czyli tyle co nic.


W sumie to moduł montowany jest zazwyczaj przy napędzie, gdzie nie koniecznie musi mieć obudowę dopuszkową, jaki był powód wyboru takiej obudowy, a nie np. tej z SRW-03?

Brama zawsze jest w znacznej odległości od domu, a punkt dostępowy WiFi schowany gdzieś w centrum domu. Może warto rozważyć modyfikację konstrukcyjną modułu i dołożyć jakieś złącze dla dodatkowej anteny np. MMCX lub U.FL, bez dokładania do zestawu anteny, lub RP-SMA i antenę jak do MEW-01?

Jak jest umiejscowiona antena i jak ustawić moduł, żeby działał w polaryzacji pionowej?
Czy antena jest nadrukowana na płytce jak w ESP8266, czy jakaś mikropaskowa klejona do obudowy?

Chciałem w końcu posprzątać parapet, ale mam z tym taki problem :?
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

SBW z antenką wydaje się dobrym pomysłem. Jeśli Zamel się zgodzi to wrzucę foto jak jest umieszczona antena. Póki co może powinieneś się zainteresować „WIFi mesh”
MMarcin
Posty: 125
Rejestracja: pt wrz 08, 2017 6:38 am

lesny8 pisze: wt lis 19, 2019 11:31 pm Panowie... mam takie przemyślenia, spostrzeżenia, a w sumie to chyba bardziej problem i pytanie, ale po kolei...
sbw-02.jpg
Do domu po prostej mam 10 metrów, no może 12. Kogut, w którym jest SBW jest nad skrzydłem bramy na wysokości około 1,7m. Dzięki temu sygnał WiFi przy otwartej bramie nie jest szatkowany przez skrzydło, a bramę mam właśnie skrzydłową i pod kątem do drogi.
Miejsce montażu, jak wszystkim wiadomo, odwiedzane przez mrówki ;) zostało już dawno temu sprawdzone pod kątem zasięgu na module inCan z czystym ESP8266-12F na pokłądzie. Na drodze do mietka(MikroTik) moduł miał fragment choinki, okno, i dwie ściany z porothermu 25 a jedna z nich pod kątem. Na mietku 100mW i antena dookólna z zyskiem 5dBi, jednym słowem standard.
ESP8266-12F radził sobie bez problemu, nie zrywał, choć sygnał nie był na super poziomie ale było stabilne -86

Po podmianie na SBW-02 i ustawieniu w takiej pozycji jak widać, którą to doświadczalnie wybrałem jako właściwą, bo kręciłem SBW we wszystkie strony monitując siłę sygnału na dodatkowym mietku ustawionym w świetle okna. Musiałem dołożyć kolejnego cAP-a, bo za żadne skarby SBW nie chciał się podpiąć pod bazowego mietka :? Obecnie sygnał pływa -80 do -86 gdzie jedyną przeszkodą jest okno i fragment iglaka, czyli tyle co nic.


W sumie to moduł montowany jest zazwyczaj przy napędzie, gdzie nie koniecznie musi mieć obudowę dopuszkową, jaki był powód wyboru takiej obudowy, a nie np. tej z SRW-03?

Brama zawsze jest w znacznej odległości od domu, a punkt dostępowy WiFi schowany gdzieś w centrum domu. Może warto rozważyć modyfikację konstrukcyjną modułu i dołożyć jakieś złącze dla dodatkowej anteny np. MMCX lub U.FL, bez dokładania do zestawu anteny, lub RP-SMA i antenę jak do MEW-01?

Jak jest umiejscowiona antena i jak ustawić moduł, żeby działał w polaryzacji pionowej?
Czy antena jest nadrukowana na płytce jak w ESP8266, czy jakaś mikropaskowa klejona do obudowy?

Chciałem w końcu posprzątać parapet, ale mam z tym taki problem :?
Też już pisałem że antena zewnętrzma była by lepszym rozwiązaniem w tym module. W garażu mam słabsze wifi i nie zawsze SBW-02 ma połączenie.
Awatar użytkownika
makrz
Posty: 395
Rejestracja: wt lis 27, 2018 1:43 pm
Lokalizacja: Opole

Witam
Tam gdzie jest 230V proponuję rozważyć powerline.
Ja mam tak na wsi porobione i działa. Na strychu mam modem- router gsm z wifi. Z tego jest wifi na strychu. Z routera rj 45 do tp-linka PA4010 i do gniazdka 230V. Na parterze mam 2 tp-linki z serii WPA-4220 z wifi kolejny w garażu. Bramy elektrycznej nie mam a gdybym miał i byłby problem z wifi to dał bym tam WPA-4220 albo coś podobnego.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

U mnie zanim zamontowałem SBW-02 wifi było potrzebne do stacji pogodowej i dla mniej zamontowałem NanoStation loco 2 Każdy router który montowałem w garażu przez jego betonowe ściany sygnal do stacji pogodowej a później do bramy i furtki nie docierał .
Teraz problemów już nie mam 😎
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

pzygmunt pisze: śr lis 20, 2019 12:17 am SBW z antenką wydaje się dobrym pomysłem. Jeśli Zamel się zgodzi to wrzucę foto jak jest umieszczona antena. Póki co może powinieneś się zainteresować „WIFi mesh”
Temat jest mi znany i kiedyś nawet myślałem nad kompilacją softu pod SUPLE w taki sposób. Nigdy jednak do tego nie doszło, bo uświadomiłem sobie, że jest jeden minus, na każdym połączeniu dochodzi do NATowania i nie widziałbym wszystkich klientów w jednym miejscu.
Pokrycie powierzchni zasięgiem mam rozwiązane inaczej. Na MikroTiku jest CAPsMAN, który zrządza punktami dostępowymi cAP. Wszystkie cAPy spina się w gwiazdę, a każdy klient jest widoczny w Registration Table. Każdy klient łączy się z najmocniej działającym w jego zasięgu punktem, a podczas przemieszczania się po domu klient płynnie się przełącza pomiędzy punktami, działa to tak jak powinno ;)
Problem jest w tym, że do tej pory zasięg przy bramie był i dalej tam jest, na telefonie czy ESP, ale nie na SBW, tak jakby SBW miał za słabą antenę żeby się podłączyć do infrastruktury, albo coś z ty moim jest nie tak.
MMarcin pisze: śr lis 20, 2019 6:24 am ...
Też już pisałem że antena zewnętrzma była by lepszym rozwiązaniem w tym module. W garażu mam słabsze wifi i nie zawsze SBW-02 ma połączenie.
Pisząc post świtało mi, że ktoś już o antenie pisał ;) Różnie ludzie mają zrobioną instalację. Jeżeli ktoś ma kabel wieloparowy pomiędzy domem a bramą albo garażem, to problem z głowy, bo może podłączyć moduł w domu gdzie zasięg jest lepszy. Gorzej z tymi co takiego kabla nie mają.
makrz pisze: śr lis 20, 2019 7:44 am Witam
Tam gdzie jest 230V proponuję rozważyć powerline.
Ja mam tak na wsi porobione i działa. Na strychu mam modem- router gsm z wifi. Z tego jest wifi na strychu. Z routera rj 45 do tp-linka PA4010 i do gniazdka 230V. Na parterze mam 2 tp-linki z serii WPA-4220 z wifi kolejny w garażu. Bramy elektrycznej nie mam a gdybym miał i byłby problem z wifi to dał bym tam WPA-4220 albo coś podobnego.
Pozdrawiam
Wiem, że rozwiązań pokrycia powierzchni zasięgiem jest tyle co producentów sprzetu do WiFi. Ja mam jeden punkt na parterze i jeden na piętrze, ale musiałem dołożyć kolejny w odległości 12m bo SBW jest za słaby żeby się podpiąć a i tak szału z sygnałem odbieranym przez SBW nie ma. Antena zewnętrzna dla SBW wpinana na U.FL albo MMCX (bo trudniej ludziom popsuć) rozwiązała by tego typu kłopoty.
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

lesny8 pisze: śr lis 20, 2019 8:46 am [...] Pisząc post świtało mi, że ktoś już o antenie pisał ;) Różnie ludzie mają zrobioną instalację. Jeżeli ktoś ma kabel wieloparowy pomiędzy domem a bramą albo garażem, to problem z głowy, bo może podłączyć moduł w domu gdzie zasięg jest lepszy. Gorzej z tymi co takiego kabla nie mają.
Takie rozwiązanie też nie jest do końca dobre, bo w przypadku kontaktronów do położenia bramy na długim kablu mogą pojawić się zakłócenia.
lesny8 pisze: śr lis 20, 2019 8:46 am Wiem, że rozwiązań pokrycia powierzchni zasięgiem jest tyle co producentów sprzetu do WiFi. Ja mam jeden punkt na parterze i jeden na piętrze, ale musiałem dołożyć kolejny w odległości 12m bo SBW jest za słaby żeby się podpiąć a i tak szału z sygnałem odbieranym przez SBW nie ma. Antena zewnętrzna dla SBW wpinana na U.FL albo MMCX (bo trudniej ludziom popsuć) rozwiązała by tego typu kłopoty.
Szkoda, że nie ma "ESP" z Ethernetem, zamiast Wi-Fi. Fakt, że byłaby wymagana skrętka, ale stabilność takiego rozwiązania byłaby prawie doskonała :) .
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
milion81
Posty: 194
Rejestracja: pn maja 07, 2018 8:34 am

lesny8 pisze: śr lis 20, 2019 8:46 am Wiem, że rozwiązań pokrycia powierzchni zasięgiem jest tyle co producentów sprzetu do WiFi. Ja mam jeden punkt na parterze i jeden na piętrze, ale musiałem dołożyć kolejny w odległości 12m bo SBW jest za słaby żeby się podpiąć a i tak szału z sygnałem odbieranym przez SBW nie ma. Antena zewnętrzna dla SBW wpinana na U.FL albo MMCX (bo trudniej ludziom popsuć) rozwiązała by tego typu kłopoty.
Szkoda, że nie ma "ESP" z Ethernetem, zamiast Wi-Fi. Fakt, że byłaby wymagana skrętka, ale stabilność takiego rozwiązania byłaby prawie doskonała :) .
Właśnie dlatego kibicuje dla @klew w temacie nowej biblioteki Arduino posting.php?mode=edit&f=61&p=53706
:)
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Tak, tyle że Ethernet Shield też nie grzeszy stabilnością.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Robert Błaszczak pisze: śr lis 20, 2019 9:02 am
lesny8 pisze: śr lis 20, 2019 8:46 am [...] Pisząc post świtało mi, że ktoś już o antenie pisał ;) Różnie ludzie mają zrobioną instalację. Jeżeli ktoś ma kabel wieloparowy pomiędzy domem a bramą albo garażem, to problem z głowy, bo może podłączyć moduł w domu gdzie zasięg jest lepszy. Gorzej z tymi co takiego kabla nie mają.
Takie rozwiązanie też nie jest do końca dobre, bo w przypadku kontaktronów do położenia bramy na długim kablu mogą pojawić się zakłócenia.
lesny8 pisze: śr lis 20, 2019 8:46 am Wiem, że rozwiązań pokrycia powierzchni zasięgiem jest tyle co producentów sprzetu do WiFi. Ja mam jeden punkt na parterze i jeden na piętrze, ale musiałem dołożyć kolejny w odległości 12m bo SBW jest za słaby żeby się podpiąć a i tak szału z sygnałem odbieranym przez SBW nie ma. Antena zewnętrzna dla SBW wpinana na U.FL albo MMCX (bo trudniej ludziom popsuć) rozwiązała by tego typu kłopoty.
Szkoda, że nie ma "ESP" z Ethernetem, zamiast Wi-Fi. Fakt, że byłaby wymagana skrętka, ale stabilność takiego rozwiązania byłaby prawie doskonała :) .
Wszystko zależy od kabla, czy jest ekranowany, czy pary ma ekranowane czy też nie. Do tego dochodzą spadki napięcia. Tak jak piszesz, na ethernecie pewnie by to hulało, aż miło. Tymczasem żyjemy z tym co mamy i musimy nasze problemy rozwiązywać w miarę możliwości. Na razie cAP leży sobie na parapecie, z czasem wypchnę go za okno i zamontuję wewnątrz syreny alarmowej, którą mam akurat w tym rogu domu, albo zrobie upgrade SBW dokładając antenę :roll: jeszcze nie wiem...
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
Zablokowany

Wróć do „Nowości”